Billboard Reklamları | TOX Media - Tam Hizmet Ajansı

Billboard Reklamları

Billboard Nedir?

Billboard reklam verme adımlarını anlatmaya başlamadan önce kelimenin köken ve tanımını sizler ile paylaşalım. Köken olarak İngilizce billing board kelimesinden türemiştir. Türkçeye ise afiş panosu olarak çevrilir. Daha açıklayıcı olacak şekilde araç veya yaya trafiğinin yoğun olduğu yerlerde büyük ebatlarda dikkat çekici şekilde konumlandırılan açık hava reklam türüne billboard denir. Fakat her açık hava reklamı billboard değildir.

 

Billboard Reklamları Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Bu reklam türü ile en sık karşılaştığımız yerler araç veya yaya trafiğinin yoğun olduğu yerlerdir. Reklamcılık sektörü başladığı günden beri başvurulan reklam şeklidir. Aynı zamanda billboard reklamları popüler açık hava reklam türüdür.

Marka bilinirliğiniz ve satışınız artsın diye billboard reklamı vermek istiyorsunuz ama nereden başlayacağınızı nasıl bir yol izleyeceğinizi bilmiyorsanız bu yazımız tam da sizin için. Yazımızın devamında billboard reklamları hakkında detaylı bilgiye yer verdiğimiz gibi billboard reklam fiyatları ve çeşitleri hakkında da detaylı bilgiyi sizler için derledik.

 

Billboard reklam örneği

 

Billboard Çeşitleri Nelerdir?

 

KLASİK BILLBOARD

Klasik billboard araç veya yaya trafiğinin yoğun olduğu kavşak ve yollarda görünen reklam araçlarıdır.

 

LUNA BILLBOARD

Bölünmüş yollarda yer alan orta refüjlere konumlandırılan açık hava reklam aracıdır. Çift taraflı reklam sergileme alanına sahiptir.

 

MEGALIGHT (ADML)

Kavşaklarda ve yoğun trafik olan caddelerden yer alan dev billboardlardır. İçindeki reklam afişleri belirli süre ile değişir. İki taraflı reklam yapma özelliği vardır. Megalight sisteminde 3 afiş kullanılabilir. Bu camlı dev panolar, güvenli bir kilit sistemine sahiptir.

 

KULEBOARD

Yol panoları olarak da adlandırılır. Uzaktan görülebilen kule tipi billboard türüdür. Yüksekliği ortalama 10 metreyi bulan bu billboard reklamı her açıdan görülebilir.

 

MEGABOARD

Genellikle karşımıza şehir merkezlerinde, kalabalık caddelerde ve kavşaklarda çıkan megaboard, dev bir açık hava reklam aracıdır. Megaboard iç aydınlatma sistemine de sahiptir. Bu sayede karanlıkta da reklamların fark edilmesini sağlar.

 

RAKET / OTOBÜS DURAĞI / CLP REKLAMLAR

Toplu taşıma kullanan hedef kitleye yönelik reklam planlamalarında kullanılan açık hava reklam türüdür. Ayrıca, otobüs duraklarının yanından geçen yayalar ve araç sürücülerinin de görmesi hedeflenir. Uzun süre toplu taşıma aracı bekleyen insanlara, marka, ürün veya hizmetler ile ilgili istenen mesaj verilebilir.

 

Billboard Ölçüleri Nelerdir?

Billboard reklam panosunun ölçüsü standart olarak 340 cm en ve 190 cm boy şeklindedir. Fakat reklam panosunun konumlandırıldığı alan ve yere göre farklı boyutlarda billboard görmeniz de mümkündür. Billboard çalışmaları baskıya verilmeden önce mutlaka pano ile uyumlu olup olmadığı kontrol edilmelidir. Sonradan sıkıntı yaşamamak adına ölçülerde bir hata ile karşılaşılması durumunda baskıya başlamadan hatalar düzeltilmelidir. Hızlı işlem yapıp direk baskıya alınması için reklamın konumlandırılacağı pano ölçüsü netleştirilmeli ve çalışmaya öyle başlanmalıdır.

 

Billboard Reklam Verme Maliyetleri Nelerdir?

Billboard reklamı vermek isteyen herkesin kafasını kurcalayan en önemli soru reklam maliyetidir. Billboard reklam maliyetlerini üç ana kalemde inceleyebiliriz.

 

Billboard Tasarım Maliyetleri

Reklam verme sürecinde en önemli nokta tasarım sürecidir. Tasarımın kalitesi ile maliyet değişiklik göstermektedir. Çalıştığınız firma da fiyatlandırma açısından çok önemlidir. Kurumsal bir firmayla çalışmak ile bu konuda tecrübesi olmayan kişiler ile çalışmak arasında sayılamayacak kadar çok fark vardır.

 

Billboard Baskı Maliyetleri

Reklam verme maliyetinde bir diğer kalem baskı maliyetidir. Baskı maliyeti afişin ebat ve kaliteye göre farklılık gösterir. Baskı maliyetleri karşılaştırılırken alınacak hizmetin kalitesi göz önünde bulundurulmalıdır.

 

Billboard Kiralama Ücretleri

Reklam verme alanında en çok maliyet kiralama ücretidir. Kiralama ücretleri panonun yer aldığı konuma göre değişiklik gösterir.

Billboard reklam verme işleminin tamamını tek bir yerden yürüten kurumsal firmalar ile çalışmanızı öneririz. Yapmış olduğu işler ile kendini kanıtlayan TOX Media ile çalışırsanız hem zamandan tasarruf sağlarsınız hem de maliyetten.

 

Billboard Tasarımlarında Nelere Dikkat Edilmeli?

 

Reklam veren birçok firma vardır. Bu reklamlar arasında kaybolmak ve paranızın boşa gitmesinin önüne geçmeniz gerekir. Bunun için bazı noktalara dikkat etmelisiniz.

Öncelikle pano alanının tamamını doldurmak için birçok bilgiye yer vermek aslında doğru bir uygulama değildir. Çünkü billboard reklamlarını genellikle araçlar ve hareket halindeki yayalar gördüğünden ne kadar az, dikkat çekici ve net bilgi olursa o kadar avantaj sağlanır. Bu nedenle tasarım hazırlanırken dikkat uyandırıcı ve çarpıcı bilgi kullanılması gerekir.

 

Hareket halindeki kitlenin reklam panosundaki uzun metinlere dikkat etmesi oldukça zordur. Bu nedenle uzun metinlerden ziyade kısa ya da çarpıcı metinlere yer verebileceğiniz gibi görseller ile de dikkat çekici tasarımlar hazırlayabilirsiniz. Reklam panosunun yer alacağı mekan da çok önemlidir. Diğer reklamların arasında öne çıkmak için tasarımın çevre ile kontrast oluşturması gerekir.

 

Billboard Reklamlarının Avantajları Nelerdir?

 

Günümüzde artık her şey dijital ortama taşınsa da konu reklam olunca bazen işler değişebiliyor. Bazen dijital ortamlarda verilen reklamlar rahatsız edici bulunup geçilebiliyor ya da TV kanallarında reklam arası girdiğinde reklamlara bakmak yerine izleyici başka kanallara geçebiliyor. Billboard reklamlarında ise bu söz konusu değil. Reklamınızın atlanması, görmezden gelinmesi mümkün olmamaktadır. Aynı zamanda sosyal medya ve TV reklamlarında yayınlanma saati çok önemliyken billboard panolarında 7/24 saat reklamınız gösterilmeye devam ediyor. Gelişen teknoloji ve imkanlar nedeniyle billboard reklamları gelenekselleşse de yaratmış olduğu etkiden hiçbir şey kaybetmemiştir. Yazımızda yer verdiğimiz hususlara dikkat edilerek verilmiş olan billboard reklamları düşünülenin aksine kazançlı reklam yatırımı halini almaktadır.

 

Peki ama billboard panolarına nasıl reklam verebilirim diye düşünüyorsanız gelin anlatalım. Billboard reklam verme süreci tasarımdan baskıya, kiralama işleminden yer seçimine kadar zor ve emek isteyen bir süreçtir. Bu nedenle billboard reklam çalışması yaptırmak için mutlaka kurumsal ve tecrübeli firmalar ile çalışmalısınız. Bu sayede bu zor ve meşakkatli süreci zahmetsiz bir şekilde atlatmış olur sonuçları almaya başlarsınız

 

TOX Media olarak Türkiye çapında araç ve yaya trafiğinin yoğun olduğu birçok alan ve yerde müşterilerine sürecin başından sonuna kadar profesyonel hizmet sunuyor. Siz de billboard reklam verme sürecini işini profesyonel ekibi ile yapan TOX Media’ya teslim ederek zahmetsiz ve başarılı bir şekilde sonuçlandırabilirsiniz.

 

TOX Media olarak hizmet verdiğimiz bazı iller şu şekildedir:

  • İstanbul Billboard Kiralama Fiyatları
  • İzmir Billboard Kiralama Fiyatları
  • Ankara Billboard Kiralama Fiyatları
  • Konya Billboard Kiralama Fiyatları
  • Eskişehir Billboard Kiralama Fiyatları
  • Kocaeli Billboard Kiralama Fiyatları
  • Bursa Billboard Kiralama Fiyatları
  • Sakarya Billboard Kiralama Fiyatları
  • Düzce Billboard Kiralama Fiyatları
  • Tekirdağ Billboard Kiralama Fiyatları

 

Açık Hava Reklam Fiyatları

Açık hava reklamcılığı outdoor reklam olarak da adlandırılmaktadır. Cadde, sokak ve yollarda billboard ve totem gibi uygulamalar ile yapılan tanıtımlara açık hava reklamcılığı denir. Açık hava reklamcılığının tarihi 1740’lara dayanmaktadır. Yıllar geçse de getirisinden hiçbir şey kaybetmeyen bu reklam türünün amacı algı oluşturarak ve dikkat çekerek geniş kitlelere ulaşmaktır.

 

Açık hava reklam ücretleri birçok etmene bağlı olarak değişmektedir. Mesela billboard reklam panosunun kiralanma süresi çok önemlidir. Ayrıca reklamın yayınlanacağı yer ve panonun boyutu da fiyatı doğru orantıda etkilemektedir.

 

Açık hava reklamcılığı ile yapmış olduğunuz harcamalar size fazlasıyla geri dönmektedir. Önemli olan alanında profesyonel firmalar ile çalışmanız. Kurumsal ve alanında uzman olmayan firmalar aracılığı ile yanlış yer ve mekanda yayınlanan reklamın size hiçbir getirisi olmayacağı gibi gereksiz ve boşa harcama yapmanıza neden olacaktır.

 


Daha fazla bilgi ve teklif almak için iletişime geçin:

Serhat Mert:

0554 146 82 09

serhatmert@toxmedia.net