Açık Hava Reklamları | TOX Media - Tam Hizmet Ajansı

Açık Hava Reklamları

Açık hava reklam panosu

 

Açık Hava Reklamcılığı (Outdoor Reklam) Nedir?

Açık hava reklamcılığını basit bir şekilde anlatmamız gerekirse gün içerisinde dışarıda gördüğümüz tüm reklamlar diyebiliriz. Cadde sokak ve yollarda konumlandırılan tanıtımlarla yapılan reklam türüdür. 1740 yıllarında başlamış olup günümüzde hala tercih edilmektedir. Açık hava reklamcılığında amaç dikkat çekici hamleler ile iyi bir algı oluşturarak daha geniş kitlelere ulaşmaktır.

Açık hava reklamları sayesinde firmalar günümüzde daha akılda kalıcı bir hal almıştır. Açık hava reklamcılığına dair gerekli bütün açıklamalara yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

 

Dijital Açık Hava Reklamcılığının Avantajları Nelerdir?

 • Açık Hava Reklam ürünleri sayesinde hedef kitleye hızlı ve kolay şekilde ulaşabilirsiniz.

 • Diğer reklam türlerine göre daha akıllı kılıcıdır
 • Outdoor reklamları marka bilinirliğini ve tanıtımını arttır
 • Vermiş olduğunuz reklamlar firmanıza prestij katar

 

Outdoor Reklam Türleri Nelerdir?

Billboard: Araç ve yaya trafiğinin yoğun olduğu yerlere konumlandırılan reklam araçlarıdır. Çok eskilere dayanan bir reklam türü olsa da popülerliğini kaybetmemiştir.

Giantboard: Kaliteden ödün vermeyen prestijli firmaların ilk tercihidir. Açık hava reklamlarının amacı dikkat çekerek kişiler üzerinde etki bırakmaktır. Bunu en iyi Başaran reklam türlerinden biri giantboard reklamlardır. Bu reklam türü oldukça büyük alanı kaplar ve özel ışıklandırması sayesinde dikkatleri üzerine çeker.

Luna Billboard: Kaldırım, yol kenarları ve duraklarda yer alan iki taraflıda kullanılabilen billboard panolarına verilen isimdir. Genelde trafiğin iki taraflı aktığı alanlarda kullanılır.

Megalight: Araç trafiğinin yoğun olduğu yerlerde yol kenarı ve kavşaklara konumlandırılan yüksek mevkide duran açık hava reklam ürünüdür. En belirgin özelliği ışıklandırılmış ve çerçeve içine alınmış olarak sergilenmesidir. Megalight panolar iç ve dış mekanlarda kullanılabilmektedir. Ebatları Billboarda göre  daha büyüktür. Bu reklam türü daha çok araçla seyahat eden kişilere hitap eder. Özellikle AVM girişleri ve kalabalık alanlarda yer alır.

KULEBOARD: Yüksekliği 10 metreyi aşan ve ortalama 72 metrekarelik reklam alanına sahip olan açık hava reklam türlerinden biridir. Her açıdan görünebilen reklamlardır

Bina Giydirme: genellikle şehrin merkezini noktalarında veya otoyol kenarlarında bulunan binaların geniş yüzeylerine uygulanan resim ve görsel kaplama çalışmasına verilen isimdir.

Totem: Markaların tanınırlığını arttırmak amacıyla genellikle cepheden açık alanlarda ve cadde kenarlarında kullandıkları üründür. Hem ışıklı hem de ışıksız şekilde hazırlanabilmektedir. Genellikle totem tabelaları müşterilerin ilgisini çekebilmek ya da ürünün reklamını yapabilmek için tasarlanır.

Otobüs Ve Araç Giydirme: Reklam sektörü her geçen gün daha farklı fikirler ile güncellenmektedir. Açık hava reklam türleri de geleneksel reklamlar kadar gelişme açıktır. Outdoor reklamcılıkta otobüs giydirme reklamları son zamanlarda oldukça popülerdir.

CLP Reklamları: Açılımı City light poster yani ışıklı şehir afişleri açık hava reklamlarının parlayan yıldızı olarak kabul edilir. Genellikle şehirlerin işlek  noktalarında ve insanların göz hizasına gelecek şekilde konumlandırılan reklamlardır. Önü ve arkası cam ile muhafaza altına alınır. Standart CLP afiş ölçüsü 175 cm x 118,5 cm’dir. Sergilendikleri mekan ve pano özelliklerine göre 3 farklı şekilde tanımlanır.

 • Raket CLP: Genellikle yaya trafiğinin yoğun olduğu yerlerde konumlandırılır. Yerden 40 ile 60 santim yukselterek göz hizasına konumlandırılmış çerçeve reklamlarıdır. Bu reklam panoları arkadan aydınlatmalı yapılabildiği gibi hareketli bir mekanizma ile reklamların sırayla döndüğü yakıtı da hazırlanabiliyor.
 • Durak CLP: Genellikle toplu taşıma duraklarının yan cephelerine konumlandırılmış reklam panolarıdır.
 • Silindir CLP: Raket CLP’den farkı tüm açılardan algılanabilecek şekilde tasarlanan reklam türüdür. 360 derece silindirik yapıya sahip olan panoya yerleştirilen afiş sayesinde reklam görüntüleme oranınız artar.

Duvar ve Çatı Reklamları: Çatı ve duvar reklamları Günümüzde en etkili tabela reklamlarından biridir.

Elektrik Direği (Polebanner): Birçok markanın reklam planlamasının başında gelen ve yol kenarındaki direklerde sıklıkla gördüğünüz reklam türüdür.

Billboard, CLP Durak ve megalight reklam örnekleri

 

Açık Hava Reklam Ajansı

Açık hava reklamcılığı nedir ve outdoor reklam çeşitleri nelerdir sorularına ayrıntılı bir şekilde yanıt verdik. Outdoor reklam ajansı nedir ve hizmetleri nelerdir gelin birlikte inceleyelim.

Açık hava reklam hizmetinin en önemli özelliği hedef kitle tarafından kolaylıkla fark edilebilir olmasıdır. Açık hava reklam ajansı müşterileri için reklam oluşturur, planlar ve yönetir.

Reklam ajansının görevleri şu şekildedir;

 • Rakip ve kitle analizini yapar
 • Firma için en iyi açık hava reklam türüne karar verir
 • Karar verilen reklam türüne uygun tasarım çalışmalarını yürütür
 • Ne zaman ve nerede reklam yapılacağı ile ilgili planlama yapar
 • Reklamın yayınlanacağı yer için gerekli prosedürler halledilir
 • Açık hava reklamcılığı ile ilgili gerekli kiralama işlemlerini yerine getirir.

 

Hedef Kitlenizin Dikkatini Çekin

Açık hava reklamcılığı sayesinde birçok firma tanınır hale gelmiştir. Açık hava reklamları sayesinde daha geniş kitleye hitap eder bu sayede prestij kazanırsınız. Günden güne açık hava reklamcılığı da gelişerek daha ileri boyuta taşınmıştır. Bir tanıtım ve algı oluşturmanın en mantıklı yolu açık hava reklamcılığıdır.

 

Reklamların İnsanlar Üzerindeki Etkisi

Açık hava reklamları istenen kitleye ulaşmayı kolaylaştıran en iyi yoldur. Açık hava reklam çeşitleri ile firmalar markaların daha iyi tanıtır. Açık hava reklamlarında dikkat edilmesi gereken en önemli şey doğru konum ve doğru tasarımı seçmektir.

Açık hava reklamlarının amacı insanlar üzerinde etki bırakmak ve firmaları daha iyi tanıtmaktır. Bu hususta dikkat etmeniz gereken en kritik nokta en doğru açık hava reklam türüne karar vermektir. Açık hava reklam çeşitleri tek tek değerlendirilmeli ve analitik şekilde karar verilmelidir.

 

Açık Hava Reklam Ücretleri

Açık hava reklam fiyatları aylık ve haftalık olarak kiralanabildiği için farklılık göstermektedir. Ayrıca reklamın yayınlanacağı lokasyon ve reklam türü de fiyatlandırmayı etkilemektedir.

TOX Media olarak hizmet verdiğimiz iller şu şekildedir;

 • İstanbul Açık Hava Reklamcılığı
 • İzmir Açık Hava Reklamcılığı
 • Ankara Açık Hava Reklamcılığı
 • Kocaeli Açık Hava Reklamcılığı
 • Yalova Açık Hava Reklamcılığı
 • Konya Açık Hava Reklamcılığı
 • Eskişehir Açık Hava Reklamcılığı
 • Bursa Açık Hava Reklamcılığı
 • Sakarya Açık Hava Reklamcılığı
 • Düzce Açık Hava Reklamcılığı Edirne
 • Açık Hava Reklamcılığı Tekirdağ
 • Açık Hava Reklamcılığı Kırklareli
 • Açık Hava Reklamcılığı Çanakkale
 • Açık Hava Reklamcılığı

Sonuç olarak TOX Media markanıza özel reklam alanlarını seçerek gereksiz bütçeden kaçınır.

 


 

Profesyonel açık hava reklam ekibimiz ile doğru reklamı doğru mecralara doğru hedef kitleye ulaştırmayı sağlıyoruz.

Daha fazla bilgi ve teklif almak için iletişime geçin:

Serhat Mert

0554 146 82 09

serhatmert@toxmedia.net