Sosyal Medya Yönetimi | TOX Media - Tam Hizmet Ajansı

Sosyal Medya Yönetimi

 

Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Sosyal medya yönetimi analize dayalı, pazarlama stratejisi uygulanarak sektör içi araştırmalar yapılarak markanın bilinirliğini dış dünyaya sunan yöntemdir. Aynı zamanda sosyal medya yöneticiliği profesyonellik ve deneyim ister. Bu nedenden dolayı sosyal medyada aktif kalmak ve başarıya ulaşmak için sosyal medya yönetimi ve sosyal medya danışmanlığı ile ilgili hizmet almak gereklidir.

Sosyal medya uygulamalarının kullanımı aslında oldukça basit gibi gözükse de aslın yapılacak yanlış bir hamle yarardan çok zarar getirebilir. Sosyal medya yönetimi yapılırken detaylı analizler yapılmalıdır. Bu analizler sonucunda doğru hedef kitleye nasıl ulaşılabileceği de belirlenmiş olur. Daha fazla kişiye ulaşmak daha fazla etkileşim anlamına gelir. Yanlış hamle yapmamak ve marka imajınızı zedelememek adına her zaman profesyonel destek almak her zaman yararınıza olacaktır. Doğru stratejiler ile hızlı bir şekilde yükselebilirsiniz.

Sosyal medya kitleniz için en önemli şey firmanın çizgisini bozmayıp devam ettirebilmesidir. Doğru reklam çalışmaları ile müşteri analizi sonucunda yükselmeniz kaçınılmaz bir hal alır.

Sosyal medya yönetiminde de takipçi kitlenizin aktif olduğu saat dilimi oldukça önemlidir. Bu ayrıntı göz önünde bulundurularak yapılacak paylaşımlar daha çok kişiye ulaşmanızı ve etkileşiminizin artmasını sağlar.

 

sosyal medya yönetimi arama butonu

 

Profesyonel Sosyal Medya Yönetiminde 5 Kural

 

Özgünlük

Aynı bilgiyi ya da görseli farklı bakış açısı ile yansıtmak bile sizi rakiplerinizin önüne geçirebilir. Sürekli aynı şekilde paylaşım yapmak bir süre sonra kullanıcılarınız tarafından dikkat çekmemeye ve monotonlaşmaya başlar. Paylaştığınız her içeriğin dikkat çekici olması için kurumsal kimliğinizi de yansıtan profesyonel ve özgün paylaşımlar yapmalısınız.

 

Strateji

Sosyal medya yönetiminde en önemli şey strateji yaparak planlı hareket etmektir. Rakip analizi ve hedef kitle analizi yaparak daha etkili sonuçlar alabilirsiniz.

 

Zaman Yönetimi

Sosyal medya yönetiminde aktiflik oldukça önemlidir. Fakat hızlı sonuç almayı beklemek yanlıştır. Sosyal medya yönetiminde her zaman sabırlı olmanız gerekir. Belirlediğiniz zaman aralığında düzenli aktif olmak organik ve kalıcı etkileşim almanızı sağlar.

 

Dinamiklik

Sosyal medya hesap yönetimi devamlılık gerektiren bir platformdur. Zaman yönetimini doğru yaparak hedeflediğiniz sonuca daha kolay ulaşırsınız.

 

Organik Sosyal Medya

Zamanla takipçi kitleniz oluşacaktır. Önemli olan doğru yönetim biçimidir. Geçici bir kitleye sahip olmamak için uzun vadede planlı çalışmak gerekir.

 

Tüm Sosyal Medya Hesaplarını Tek Yerden Yönetmenin Faydaları Nelerdir?

Sosyal medya üzerinde doğru strateji ve planlama ile yeni müşterilere ulaşabilirsiniz. Doğru şekilde yapılan sosyal medya içerik yönetimi müşterilerinizin güvenini kazanmanızı sağlayacaktır. Aktifliği ve takipçi sayısı çok olan sayfalara kullanıcıların güveni daha fazladır. Ayrıca sosyal medya sayesinde açık hava reklamları ve TV reklamları gibi nispeten daha az maliyet ile sosyal medya reklam yönetiminizi de sağlayabilirsiniz.

Sosyal medya sayesinde aslında kısa sürede hedef kitlenize ulaşabilirsiniz. Sosyal medya hesaplarının tek bir yerden yönetilmesi de size avantaj sağlayacaktır. Hem uyumlu içerik paylaşılması hem de kolay takip açısından önemli etkiler sağlayacaktır.

 

Sosyal Medya Yönetiminin Faydaları

 • İstenenden çok daha fazla bir kişiye ulaşılır. 

 • Yapılan reklamlar sayesinde markaların tanınırlığı artar.
 • Doğru içerik yönetimi sayesinde sayfalar daha kaliteli ve çekici hale gelir. 
 • Ulaşılan kitle ve kullanıcı sayesinde kazanç artışı olur.

 

Tox Media Sosyal Medya Yönetimi Başarıları

 

Sosyal Medya Yöneticiliği Nedir?

Günümüzde artık hemen hemen herkes sosyal medya kullanmaktadır. Bu nedenle reklam yapılacak en doğru yer aslında sosyal medya platformlarıdır. Sosyal medya yönetiminde belli başlı kıstaslara dikkat edilmesi durumunda güzel sonuçlar elde edilir.

Hedef Kitle: Sosyal Medya yönetiminde en önemli kıstas şüphesiz ki hedef kitlenin doğru seçilmesidir. Planlama yaparak doğru hedef kitlesi belirlenir ve buna göre çalışmalar sağlanır.

Rakip Analizi: Dikkat edilmesi gereken diğer bir husus da rakip analizinin doğru yapılmasıdır. Rekabet yarışında geri kalmamak için rakiplerinizi iyi analiz etmeli tüm hamlelerini yakından takip etmelisiniz.

İçerik Yönetimi: Daha ön planda olmak için yayınlamış olduğunuz içeriklere dikkat etmelisiniz.

Bu kıstaslara dikkat etmek kolay gibi gözükse de oldukça uğraştırıcı ve zaman alıcı işlemlerdir. Bu adımlarla uğraşarak zaman harcamak yerine profesyonel sosyal medya yöneticilerinden yardım alabilirsiniz. Ayrıca sosyal medya yönetimi hakkında destek almanız daha hızlı ilerlemenize ve doğru stratejiler yapabilmenize olanak sağlayacaktır.

Günümüzde en çok kullanılan sosyal medyalar şüphesiz ki facebook ve instagramdır. Doğru planlama ile yapılan facebook hesap yönetimi ve instagram hesap yönetimi firma bilinirliliğinizi arttıracaktır.

 

Profesyonel Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

 

Planlama Süreci

• Aylık paylaşımı yapılacak odak noktası ürünler tarafınızdan iletilir. (Ya da TOX Media tarafından belirlenir.)

• Planı yapılacak ürün ve hizmetler araştırılarak ürün veya hizmet hakkında özgün başlık ve açıklama yazılır.

• Excel-Tarih planı hazırlanır.

• Hazırlanan plan sizlere gönderilerek onayı ve revizyon bilgileri alınır.

• Açıklama ve başlık revizyonları akabinde ürün-hizmet içerikleri hazırlanır.

• Hazırlanan içerik görsel ve videolar onayınıza gönderilir.

• Görsel ve video revizyonları akabinde plan tamamlanır.

• Tamamlanan plan tarihleri geldiğinde post paylaşımları yapılır.

 

Çalışma ortaklarımız için hazırladığımız örnek sosyal medya takvimi:

İncele butonu

 

Her adımda ara onay alınır.

Bir sonraki ayın planı ay içerisinde tamamlanır.

TOX Media yönetim planı

Takipçi Kazanımı

 

TOX Media, hedef kitlenize uygun takipçi kazanımını yapar ve gereksiz kitleden arındırır.

• Bölgesel Firmalarda lokasyon bazlı ve satın alma hedefleyen takipçi, global firmalarda satın alma hedefleyen takipçilere odaklanır.

• Canlı etkileşim gösteren takipçilere odaklanarak hesap etkileşimi artar, böylece instagram algoritması sayfayı ve postları daha fazla kişiye ulaşır.

 

Görsel & Video İçerik Üretimi

• Görsel ve video içerikleri kurumsal çizgi ve renklere uygun tasarlanarak aynı zamanda hedef kitlenize en iyi ve etkili şekilde firmanızın amaçlarını ve ürün ve hizmetlerinizin aktarılması sağlanır.

 

•TOX Media, Görsel içerik üretiminde gerekli durumlarda 3D modelleme kullanır. Böylelikle gerçekçi görseller üretir.

 

• Firma merkezine gelip fotoğraf çekimi ya da sizlerin ilettiği görseller üzerinde montaj ve düzenleme yapılabilir.

 

Raporlama

Tox Media, sizin için aylık olarak hesap düzeyinin raporlamasını yapar ve sunum olarak gönderir.

 

 • Erişilen Hesaplar
 • Takipler
 • Takip Etmeyi Bırakanlar
 • Toplam Gelen Takipçi
 • Gönderilerden Ulaşılan Kişiler
 • Gönderilerin Ortalama Gösterimleri
 • Hikayelerin Ortalama Gösterimleri

 

Sosyal Medya Yönetiminde Kitle Belirleme

Hedef kitlenin belirlenmesi sosyal medya yönetiminin en önemli yapı taşlarından bir tanesidir. Takipçi kitlenizin yaş aralığı, cinsiyeti ve ilgi alanları da doğru analiz edilmelidir. Hedef kitlenizi daha iyi tanımak adına anketler düzenleyebilirsiniz.

 

Sosyal Medya Yönetiminde İçeriklerin Yönetimi

Arama motorlarında üst sıralarda çıkmanın en kaliteli ve kolay yolu sosyal medya yönetimi ile sağlanır. Doğru ivmeyi yakalamak adına özgün ve kaliteli içeriklere sahip olmanız gerekir. Sosyal medyanın en önemli noktası içerik yönetimi olduğu için paylaşımlarınıza dikkat etmeli ve seçici olmalısınız. Doğru içerikler ile hedef kitlenize ulaşmanız ve takipçi arttırmanız oldukça kolay bir hal alacaktır

 

Sosyal Medya Yönetiminde Rakip Analizi

Kurumsal sosyal medya yönetimi yapılırken rakip analizi iyi yapılması gerekir. Rakip firmanın paylaşımları güncel olarak takip edilmelidir. Rakiplerinizin paylaşımlarından da dikkat çekici içerikler oluşturmanız gerekir. Bu konuda sosyal medya ajanslarından yardım alabilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Reklam Yapmak

Günümüzde artık hemen hemen tüm firmalar reklamlarını sosyal medya üzerinden yapmaktadır. Sosyal medya reklamları sayesinde daha fazla kullanıcıya ulaşmanız sağlanır. Sosyal medyada reklam çalışması yürütmek için facebook reklam ajanslarını ya da instagram reklam ajanslarını iyi araştırmanız gerekir.

 

Çalışma ortaklarımızın TOX Media devrinden sonraki verileri aşağıdadır:

 

Sultanveli Organik Bostanlı Sosyal Medya Yönetimi;
 

Sultanveli Organik Bostanlı Sosyal Medya Çalışması

 

Chickenbucks Sosyal Medya Yönetimi;


Chickenbucks Sosyal Medya Çalışması

 

Daha fazla bilgi ve teklif almak için iletişime geçin:

Serhat Mert / Media Planer :

0554 146 82 09

serhatmert@toxmedia.net