Dijital Reklamcılık | TOX Media - Tam Hizmet Ajansı

Dijital Reklamcılık

Dijital Pazarlama Nedir?

 

Dijital Reklam Nedir?

Dijital reklamların amacı kullanıcıların ihtiyaçları olduğu ürünleri internette gezinirken karşılarına çıkararak ürünün reklamını yapmak ve satılmasını sağlamaktır. Bunun yanı sıra birçok dijital reklam ajansı sosyal medyalarda takipçisi çok olan ve tanınan kişiler ile işbirliği yaparak ürünün reklamını yaptırıp satış oranlarını artırırlar.

Dijital reklamcılık sayesinde artık daha geniş ve doğru hedef kitlesine hitap edilmesini sağlıyor. Ayrıca dijital reklam hizmeti almak için yüz binlerce lira harcamanız da gerekmiyor. Dijital reklamcılıkta hangi alanda hizmet verildiği ve hedef kitlenin neye ihtiyacı olduğunu bilmek yeterlidir. Bunların yanı sıra bölgeye göre yaşa ve cinsiyete göre reklam da oluşturulabilmektedir.

 

Dijital Reklamcılık

Dijital reklamcılıkta sosyal medyanın önemi çok fazladır. Günümüzde artık 40 yaş ve üzeri bireylerinde akıllı telefon kullanması, sosyal medyaya yönelmesi dijital reklamcılık ağını genişletmiştir. Artık dijital ortamda sadece gençlere değil geniş bir kullanıcı kitlesine sahip olan instagram, facebook ve twitter internetin reklam alanında önemli uygulamalarının başında gelmektedir. 

Dijital reklamcılık ve sosyal medya sayesinde her ürünün kendi hedef kitlesine ulaşmaktadır. Dijital reklamlarda diğer iletişim araçlarına kıyasla hedef kitlelere ulaşma başarısı daha yüksektir. Bu nedenle reklam çalışmaları genellikle bu alanlarda yoğunlaşmaktadır. Her bir bireyin ilgi alanı farklıdır. Bu nedenle kaliteli reklam ile doğru hedef kitleye ulaşılması gerekir. Müzik ile hiç ilgisi olmayan birinin önüne müzik aletleri ile ilgili bir reklam çıkması, başarısız reklam örneklerinden bir tanesidir. Peki ama kişilerin ilgi alanlarını bilmek nasıl mümkün olabilir ki? Diye düşündüğünüzü biliyorum. Dijital ortamdaki algoritmalar, kullanıcıların hangi alanlarda araştırmalar yaptığını, nelere baktığını net bir şekilde ortaya koymaktadır. Bu algoritmalar sayesinde kullanıcıların ilgi alanları arka planda kayıt altına alınıyor ve sizin reklam türünü, yayınlanmasını istediğiniz platformu seçmeniz yeterli oluyor. Reklamınız algoritmalar sayesinde doğru hedef kitleye ulaştırılıyor ve daha çok kişinin ürünü satın almasını sağlıyor.

 

Dijital Reklamcılık Ve Geleneksel Reklamcılık Arasındaki Farklar Nelerdir?

Dijital ve geleneksel reklamcılık arasındaki en önemli farkların başında esneklik ve isabet gelmektedir.

Esneklik: Dijital reklamlar dakikalar içerisinde yayınlanırken geleneksel reklamcılıkta basım ve dağıtım süreci zaman almaktadır. Ayrıca geleneksel reklamcılıkta reklamınız yayınlandıktan sonra değiştirilemeyeceği için de büyük sorunlara sebep olabilmektedir. Dijital reklamcılıkta ise reklam yayınlandıktan sonra bile düzenleme konusunda esneklik sağlar. Dijital reklamcılık geleneksel reklamcılığa nazaran bütçe açısından da son derece esnek bir yapıya sahiptir. Dijital reklam aracılığı ile küçük bütçeler ile de erişilebilir ve finansal yatırımınıza uyacak şekilde ölçeği artıp azalabilir.

İsabet: Dijital reklamcılık ve geleneksel reklamcılık arasında ki bir diğer farklılıktır. Dijital reklamcılık farklı hedefleme yöntemi ile daha doğru hedef kitleye ulaşmanıza olanak sağlar. Geleneksel reklamcılıkta ise yayınlanan reklam sadece gören kişilere ulaşır. İlgilenen Hedef kitlenize ulaşmanız geleneksel reklamcılıkta zordur. Ayrıca dijital reklam ağı sayesinde reklamlarınızı günün belirli saatlerinde yayınlamayı seçebilirsiniz. Bunun yanı sıra reklamınızı bir kez görüntüleyenin tekrar görmesini engelleyebilirsiniz.

 

Dijital Reklamcılık Neden Önemlidir?

İşletmelerin pazarlama stratejisinin önemli bir parçası dijital reklamlardır. Dijital pazarlama sayesinde kitlelerle doğrudan iletişim kurmanız sağlanır. Günümüzde artık insanlar günün her saatinde internetten bir şeyler alabilmektedir. Dijital reklamlar sayesinde kullanıcılarınıza direkt olarak ulaşım sağlayabilirsiniz.

 

Dijital Reklam Hizmetleri

 

Farklı Dijital Reklamcılık Türleri Nelerdir?

Dijital reklamcılıkta birden fazla reklam ve pazarlama türü vardır. Günümüzde en yaydın olanlarını sizler için derledik.

 

Arama Reklamları

Google SEM Ads olarak da adlandırılan bu reklamlar, arama motoru sonuç sayfalarında görüntülenir. Bu reklamlar genellikle organik arama sonuçlarının üstünde veya yanında gözüken metin reklamlarıdır.

Görüntülü Reklam

Resim veya animasyon gibi görsel öğelerin veya metin öğelerinin kullanıldığı reklam türleridir. Web sitelerinin içlerinde yer ala çevrim içi reklamlardır.

Çevrimiçi Video Reklamları

Video formatında hazırlanan reklamlardır. Video reklamlar görüntülü reklamlara benzer yerlerde yayınlanır. Yayın içi video reklamlar ise videonun içerisinde belirlenen zamanda devreye girerek kullanıcıya ulaşılmasını sağlar.

İçerik Yayını Medyası Reklamları

OTT olarak da bilinen reklam türüdür. Uydu veya kablo olmadan internet üzerinden sunulur.

Sesli Reklamlar

Müzik veya podcast yayını gibi çevrim içi ses içeriğinden önce, içerik sırasında oynatılan reklam türüdür.

Sosyal Medya Reklamları

Sosyal medya reklamları genellikle Twitter, Instagram, Facebook ya da LinkedIn benzeri sosyal medya platformlarında görüntülenir.

 

Dijital Reklamlar Nasıl Çalışır?

Dijital reklamlar nasıl çalışır? sorusunun tek bir cevabı yoktur.

Bir çok reklam türü ve formatı olduğundan yayınlaması kolay reklamların yanı sıra oluşturulması daha karmaşık reklamlarda mevcuttur. Ayrıca farklı hedefleme yöntemleri nedeniyle de reklamların çalışma mantalitesi farklılık gösterir.

 

Dijital Reklamcılığın Maliyeti Ne Kadardır?

Maliyet her alan ve sektörde olduğu gibi reklamcılıkta da aldığınız hizmet ile doğru orantılıdır. Aynı zanda reklam formatı da fiyatı etkileyen bir diğer ana faktörden biridir.

Tıklama başına maliyet yani CPC bir kullanıcı reklamınızı her tıkladığında ödeme yaptığınız bir fiyatlandırma modelidir. En yaygın kullanılan fiyatlandırma yöntemidir. Aynı şekilde tıklama başına ödeme yani PPC de aynı şekilde uygulanan bir maliyet şeklidir.

Diğer bir maliyet türü de CMP yöntemidir. 1000 gösterim başına maliyet anlamına gelmektedir.

 

Sponsorlu İçerik:

 

PSTNET'ten dijital reklamcılık için sanal ödeme kartları.

 

Facebook, Google, TikTok, Instagram ve diğerlerinde reklam vermenin yanı sıra dünya çapında mal ve hizmet satın almak için ödeme yapmak için en iyi sanal kartlar. Her şey bir Google/Telegram hesabı veya e-posta ve şifre kullanılarak yapılan basit bir kayıtla başlar. İlk kart, belgelerin sunumu olmadan mevcuttur.

 

Düşük ücretler:

- Ücretsiz kart alma olanağı (yeterli aylık harcamayla)

- yenileme için %2 komisyondan

- %0 işlem ücreti

- Karttan para çekme için %0 komisyon

- Reddedilen ödemeler için %0 ücret

- Bloke kartlarla yapılan işlemler için %0 komisyon

 

USDT TRC-20/Bitcoin kripto para birimini yenilemenin uygun yolları, Visa/Mastercard kartları, Sepa/Swift banka transferleri, USDT para çekme işlemleri mevcuttur.

En fazla premium BIN sayısı (ABD ve Avrupa bankaları, 25+ BIN)

  Farklı amaçlara yönelik, farklı koşullara sahip çeşitli kart türleri, 3D-Secure özellikli kartlar vardır (SMS'den gelen kodla işlemlerin onaylanması, kodlar kişisel hesabınıza ve telgraf botuna gelir)

 

Çalışmanız gerekebilecek tüm hizmetler için ödeme: Adobe, Amazon, Digital Ocean, Keitaro, Semrush ve Alibaba Cloud'un yanı sıra Facebook Reklamları, Google Reklamları, TikTok Reklamları, Bing Reklamları, Twitter Reklamları, Apple gibi her türlü dijital reklamcılık Arama Ağı Reklamları, Taboola ve diğerleri.

  Çok hızlı destek hizmeti @PST_support, her gün çalışır. İşbirliği için ek işlevsellik vardır (ekip üyelerinin kompozisyonunu yönetme, rol atama, limitleri ayarlama, yenileme talep sistemi, raporlar ve daha fazlası). Cömert yönlendirme programı, incelemeler için ödüller

Artık ekipler ve yüksek ciroyla tek başına çalışanlar için bir PST Özel programı (pst.net/private) var (100'e kadar ücretsiz kart, ardından 1 $'lık kartlar ve %2'lik yenileme komisyonu).

Sponsorlu İçerik Sonu.

 

Dijital Reklam Türleri

 • Display reklamlar (Görüntülü reklamlar) 

Diğer adıyla banner reklam olarak da bilinen display reklamlar genellikle resim olarak hazırlanan çevrimiçi ücretli reklam türlerinden biridir.

 • Sosyal medya reklamları

Sosyal medya reklamları en kısa zamanda daha fazla kişiye ulaşmayı hedefleyen bir reklam türüdür. Firmalar genellikle artık bu reklam türünü tercih etmektedir.

 • Dijital arama motoru reklamları (Google Adwords)

Arama motoru reklamcılığı SEM olarak da belirtilen bir reklamcılık türüdür. Reklamlar anahtar kelimeler ile  oluşturulur bu sayede arama motorlarında gösterimi sağlanır. Bu reklam türünün en güzel tarafı gösterim için her hangi bir ücret ödenmemesidir. Arama motoru reklamcılığında verdiğiniz reklam her tıklandığında sizden ödeme tahsil edilir.

 • Mobil dijital reklamlar

Cep telefonu veya tablet gibi mobil cihazlarda görüntülenen AdWords reklam türüdür. Reklam oluştururken reklamın görüntülenebileceği yer seçeneği mobil olarak işaretlenir.

 • Video dijital reklamlar

 Video formatında hazırlanan reklam türüdür. Bu reklam formatı YouTube, Instagram, Facebook gibi mecralarda yayınlanır.

 • PPC reklamlar

 Açılımı pay per click yani tıklama başına ödeme en yaygın kullanılan reklam türlerinden biridir. Reklam yayıncısına bağlantı her tıklandığında ödeme yapılan online bire reklamcılıktır.

 • CPM dijital reklamlar

CMP reklam yöntemi de tıklama başına maliyet anlamına gelir aradaki tek fark 1000 gösterim başına maliyet hesaplanmasıdır.

 

Dijital Medya Ajansları

Markanızı dijital dünyaya taşıyan, güçlü reklam stratejileri ile sizi ileriye taşıyan firmalardır. Dijital ortamda bilinirliğinizi arttırmak ve firmanızı doğru hedef kitleye ulaştırmak için gerekli reklam çalışmalarını sizin yerinize profesyonel olarak sürdürür. Çalışacağınız dijital reklam ajansı sizi daha iyi yerlere taşımak için gerekli tüm stratejileri planlar ve doğru adımlarla kaliteli sonuçlar almanıza olanak sağlar. Ayrıca profesyonel reklam ajansı ile çalışmak yanlış işlem yaparak boşa masraf yapmanızı da engellemiş olur.

 

Dijital Reklamcılık İstatistikleri Nasıl Ölçülendirilir?

Dijital reklamların istatistikleri her zaman önemlidir. Verilmiş olan reklam kampanyalarını değerlendirmek için şu istatistiklere dikkat edilir

 • Reklamın tıklanma sayısı
 • Reklamın gösterilme sayısı
 • Reklamın gösterim ile tıklamasının oranı
 • Reklamın gösterildiği kişi sayısı yani erişim sayısı
 • Video reklamların gösterildiği kullanıcılar tarafından tamamını izleyenlerin sayısı
 • Reklamın dönüşüm oranı
 • Reklam harcamasının getirisi yani reklam için harcadığınız bütçeyle ilgili olarak reklamdan elde ettiğiniz kazanç

 

Dijital Reklam Verirken ve Dijital Reklam Ajansı ile Anlaşırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Her şeyden önemlisi öncelikle reklam çalışmalarınızı alanında uzman kişi ya da firmalara emanet etmelisiniz. Reklam kampanyaları yakından takip edilmeli ve olası bir şeyde kampanyalara müdahale edilmelidir. Reklam kampanya sonuçları ve getirileri analiz edilmeli yapılan maliyet istenen getiriyi sağlıyor mu bakılması gerekir.

TOX Media olarak alanında uzman kadromuz ve yılların vermiş olduğu tecrübe ile var gücümüzle çalışıyor, reklam kampanyalarınızı en verimli şekilde hazırlıyor, paylaşıp takip ediyoruz. Dijital Reklamlarınız TOX Media ile gün altında.

 

Daha fazla bilgi ve teklif almak için iletişime geçin:

Serhat Mert 

0 506 328 72 97

serhatmert@toxmedia.net